Opublikowany przez: Mela134 2017-02-22 11:54:07
Autor zdjęcia/źródło: Zwolnienie na dziecko@pixabay.com
Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, jednak nie należy się on w przypadku, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym, w czasie dziecka choroby, pozostawały osoby, które mogły sprawować opiekę nad dzieckiem, przy czym nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Warunkiem otrzymania zwolnienia na dziecko jest ubezpieczenie chorobowe, które posiada każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia jest ono dobrowolne, co oznacza, że te osoby mogą posiadać ubezpieczenie chorobowe o ile złożyły wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem. Osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom. Takie L-4 na dziecko lekarz wystawia w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W zaświadczeniu powinna być wskazana data urodzenia tej osoby i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym. To dokument, który umożliwia uzyskanie przez osobę posiadającą ubezpieczenie chorobowe zasiłku opiekuńczego w okresie niezdolności do pracy.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje również z tytułu opieki nad dzieckiem małżonka, które nie musi być przysposobione, jak również na dzieci przysposobione lub przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Przysługuje rodzicowi do ukończenia przez dziecko 14 roku życia i tylko w przypadku, gdy nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się dzieckiem. Chodzi tu o współmałżonka lub dziadków. W przypadku współmałżonka zasiłek przysługuje tylko w sytuacji, gdy godziny pracy współmałżonków się pokrywają. Jeśli zaś mijają się lub współmałżonek prowadzi swoją działalność i może ustalać godziny pracy, zasiłek nie będzie przysługiwał.
Długość zwolnienia zależy także od wieku dziecka. Rodzice młodszych dzieci mają prawo do 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego. Jest to niezależne od liczby posiadanych dzieci. Jeśli dziecko skończy 14 lat, wymiar opieki nad chorym dzieckiem zmniejsza się do 14 dni kalendarzowych z zachowaniem prawa do zasiłku opiekuńczego.
Płatne zwolnienie przysługuje pracującym rodzicom nie tylko w przypadku choroby dziecka. Jeśli nie ukończyło ono 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim go zostawić, można skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani. W tej sytuacji usprawiedliwienie nieobecności w pracy następuje w oparciu o oświadczenie pracownika, a nie zwolnienie lekarskie.
Zasiłki przysługują także osobom, które nie pozostają w formalnym związku małżeńskim, a prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Otrzymując zwolnienie lekarskie na chore dziecko w trakcie urlopu, pracodawca nie przerwie naszego urlopu, gdyż nie ma takiego obowiązku. Zwolnienie lekarskie przerywa urlop tylko w sytuacji, gdy wystawiane jest w związku z naszą chorobą. Urlop rodzica, jak ustanowił ZUS, pozwala mu zaopiekować się chorym i w tym przypadku traktowany jest priorytetowo.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
31.0.*.* 2018.12.18 12:57
a co jezeli pracuje dopiero 8 dzien po dlugiej przerwoe a moje dziecko zachorowalo i dostalam na nie L4. czy tez taki zsilek mi sie nalezy ?
gocha2323 2017.03.05 20:46
nie wiedziałam, ze przysługuje zwolnienie na zdrowe dziecko! dobrze wiedzieć!
EJ1994 2017.02.27 10:45
O, i to jest bardzo przydatny artykuł. Przynajmniej dla mnie, samotnej matki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.